Шпигунські застосунки під час війни: як захищатися

А ви знали, що за вами можуть стежити? Так, просто зараз! Застосунки в смартфоні регулярно збирають ваші особисті дані. Компанії використовують інформацію, щоб налаштувати дієвішу рекламу та оптимізувати свої продукти. Однак цією свободою передавання даних вміло користуються й шахраї. 

Яку інформацію збирають?

Є чимало шпигунських застосунків, які незаконно збирають особисту інформацію користувачів. Вони записують усе, що користувач вводить на клавіатурі, зокрема паролі й повідомлення.

Є застосунки-шпигуни, які стежать за діяльністю користувача. Вони надають шахраям доступ до історії браузера, переглянутих документів, листувань тощо. Крім того, знімають екрани пристроїв і передають зловмисникам. 

Застосунки-шпигуни для соціальних мереж дають змогу дізнатися інформацію про користувача та його друзів: що сподобалося людині, з ким та якою інформацією ділилася вона в мережі.

Такі застосунки збирають дані про людей або організацію без їхнього відома. Вони отримують доступ до мікрофона, камер, надісланих та отриманих повідомлень, фотографій, геолокації. 

Як виявити шпигунські застосунки?

Шпигунські застосунки працюють у фоновому режимі. Щоб виявити їх, спробуйте відповісти на такі запитання:

  1. Чи є на вашому пристрої застосунки, які ви не встановлювали або про які не знаєте? Це перша ознака шпигунської програми, тож імовірно, що ваш пристрій заражений. 
  2. Які дозволи вимагає кожен з ваших застосунків? Якщо ці дозволи не мають безпосереднього зв’язку з функціоналом програми, імовірно, ваш пристрій заражений.
  3. Чи почав ваш смартфон повільніше працювати? Ви помітили, що використовуєте більше інтернет-трафіку, ніж зазвичай? Це також може бути ознакою роботи шпигунського застосунку.

Щоб захиститися від шпигунських застосунків, дотримуйтеся таких порад:

  • Установіть надійний антивірус й антишпигунське програмне забезпечення на свої пристрої та постійно оновлюйте їх.
  • Установлюйте програмне забезпечення з надійних джерел, наприклад з AppStore, Google Play, Microsoft Store.
  • Не переходьте за посиланнями та не відкривайте вкладення в електронних листах або на маловідомих сайтах, які видаються підозрілими або на які ви потрапили випадково.
  • Забороняйте стороннім застосункам і сервісам доступ до своїх особистих даних, камери, мікрофона, геолокації.
  • Придумайте складний, унікальний і довгий пароль з комбінацією букв, цифр та символів і не забувайте ввімкнути двофакторну автентифікацію, щоб захистити кожен обліковий запис.
  • Не діліться особистими даними з незнайомцями. Під підозрою також ваші знайомі, які звертаються з нетиповими проханнями. Краще переконатися, що це дійсно та людина, за яку себе видає.
  • Вимикайте GPS, WiFi, Bluetooth, коли вони вам не потрібні.
  • Регулярно оновлюйте програмне забезпечення. Це допоможе захиститися від нових загроз.

Що робити, якщо шпигунський застосунок уже потрапив на ваш пристрій? 

  • Установіть надійний антивірус, який знайде та видалить шпигунський застосунок.
  • Перевірте дозволи до камери, мікрофона, місця розташування в різних застосунках.
  • Скористайтеся спеціальними програмами, що виявляють шпигунські застосунки. Вони мають як платні, так і безплатні версії. Такі програми допоможуть знайти шпигунські застосунки, що приховані від ока звичайного користувача.
  • Якщо шкідливий застосунок уже на вашому пристрої і ви не знаєте, як його видалити, скопіюйте важливі дані в хмару або зовнішній носій та відновіть заводські налаштування. 
  • Оновіть програмне забезпечення пристрою. 

 

*Партнерська соціальна кампанія 

Матеріал створено в межах загальнонаціональної кампанії з підвищення рівня обізнаності населення України щодо кіберзагроз та основних правил кібергігієни, що реалізується Представництвом Фонду цивільних досліджень та розвитку США в Україні за підтримки Державного департаменту США. Думки авторів матеріалу не обов’язково відображають позицію Державного департаменту США.

Статті

Донецьк
23.11.2024
13:01

Навчались вокалу дистанційно. Історія дитячого театру народної пісні з Покровська

Завдяки тому, що ми навчились якісно працювати в онлайн ще з часів ковіду, мої учні зараз перемагають та отримують високі звання лауреатів міжнародних конкурсів.
Країна
22.11.2024
14:00

Українська металургія: вгору чи вниз?

При погіршенні ситуації на Донеччині через втрату джерел постачання коксівного вугілля виплавка сталі може скоротитися до 3-4 млн т. Мова про Покровськ.
Світ
21.11.2024
19:00

Політолог Костянтин Матвієнко: У РФ немає стратегічного запасу, щоб довго продовжувати війну. Вони викладають останні козирі

Ближче до ядерної війни ми не стали, це абсолютно однозначно. Я впевнений, що РФ не наважиться на ядерну ескалацію, що б ми не робили з далекобійними ракетами США та інших країн.
Всі статті